• INSTALACJE
 • 30.06.2022

Pompa ciepła typu monoblok Nowy Sącz

Monoblokowe pompy ciepła są jednym z najbardziej wydajnych i niezawodnych rodzajów systemów ogrzewania i chłodzenia.

Pompy ciepła powietrze/woda występują w dwóch wersjach, monoblok i split. Różnica między jednymi a drugimi polega na tym, że w pompach typu monoblok kompletny układ chłodniczy zabudowany jest w jednostce zewnętrznej.

Pompy ciepła mogą ogrzewać, chłodzić oraz zapewniać ciepłą wodę w Twoim domu.

Zasada działania powietrznych pomp ciepła

Jeżeli mielibyśmy opisać zasadę działania pomp cieplnych to w dużym skrócie pobierają one energię cieplną z powietrza zewnętrznego i przekazują do instalacji grzewczej. Podniesienie temperatury wody w instalacji grzewczej od kilku-kilkunastu stopniu Celsjusza do temperatury szczytowej 50-60 °C jest możliwe, dzięki zastosowaniu przemian termodynamicznych w układzie chłodniczym. Taki układ zbudowany jest z czterech elementów, parownika, sprężarki, skraplacza i zaworu rozprężnego.

Pompa ciepła monoblok / www.buderus.pl

Ile prądu zużywa pompa ciepła powietrzna w ciągu roku ?

Pompy ciepła to ekologiczne i ekonomiczne urządzenia grzewcze. Niemniej jednak do działania potrzebują energii elektrycznej. Ilość pobieranej energii elektrycznej zależy od wielu czynników tj. wielkości i termoizolacyjności budynku, zastosowanej wentylacji, czasu trwania sezonu grzewczego czy też liczby mieszkańców.

Przyjmując na potrzeby wyliczeń pewne założenia: powierzchnia budynku:150m2, liczba mieszkańców: 2 osoby, koszt energii elektrycznej: 0,68 zł/kWh to roczny koszt energii elektrycznej potrzebny do zasilenia pompy ciepła wynosi około 2 060 zł.

Koszt ogrzewania pompą ciepła możemy zmniejszyć montując pompę ciepłą o wysokim współczynniku wydajności COP, przeprowadzając termomodernizację budynku a także montując instalację fotowoltaiczną.

Sprawność i koszt zakupu pompy monoblok

Pompy ciepła monoblok w porównaniu ze spilt osiągają nieznacznie wyższą sprawność grzewczą. Są droższe w zakupie ale za to wygodniejsze w montażu i tańsze w eksploatacji. Co więcej nie podlegają restrykcjom ze strony F-gazów, ponieważ fabrycznie są napełnione czynnikiem chłodniczym. Pompy ciepła typu powietrze-woda mogą zapewnić wydajne i stosunkowo niedrogie ogrzewanie zimą oraz chłodzenie latem.

Cena powietrznej pompy ciepła zależy od tego, czy będzie przeznaczona tylko do ogrzewania domu (lub również podgrzewania wody użytkowej), producenta, mocy urządzenia. Cena może wynieść od 10.000 zł do 65.000 zł netto. Przy czym, średnia cena powietrznej pompy ciepła dla domu o powierzchni 150 m2 wynosi ok. 35.000 zł netto. Należy pamiętać, że tego typu rozwiązania stają się coraz bardziej popularne i ich cena maleje z roku na rok.

Dlaczego warto wybrać monoblok

Wybór pompy ciepła typu monoblok ma pewne zalety:

 • niższy generowany poziom hałasu w porównaniu z pompami typu split;
 • brak konieczności corocznych kontroli szczelności – pompy monoblok napełniane są czynnikiem roboczym w procesie produkcji w fabryce (oszczędność coroczna około 400 – 600 zł);
 • zwarta zabudowa, która zapewnia nieco wyższą sprawność grzewczą;
 • łatwa instalacja;
 • niższy koszt instalacji – brak konieczności posiadania przez instalatora uprawnień F-gazowych

Żywotność pomp ciepła

Pompy ciepła są bezobsługowe i stosunkowo proste z technicznego punktu widzenia, więc mało awaryjne. Przy prawidłowo dobranych parametrach pracy oraz właściwym użytkowaniu, dobrej jakości pompy ciepła powinny służyć co najmniej:

 • 15 lat – powietrzne pompy ciepła typu split;
 • 20 – 25 lat – powietrzne pompy ciepła typu monoblok;
 • 25 – 30 lat – gruntowe pompy ciepła.

Statystyczna żywotność pompy ciepła wynosi około 20 lat

Możemy zadbać o to aby pompa ciepła służyła nam dłużej, pamiętając o przeprowadzaniu regularnych przeglądów urządzenia, zgodnie ze wskazaniami producenta. należy zadbać również o oczyszczanie parownika (wlotu) z liści, trawy oraz pyłów oraz oczyszczaniu wymiennika ciepła pomiędzy przeglądami.

Jaki odbiornik ciepła do pompy ciepła?

Ponieważ ogrzewanie podłogowe jest powszechnym niskotemperaturowym odbiornikiem ciepła jest ono zalecane w połączeniu z pompą ciepła. Takie rozwiązanie gwarantuje wysoką wydajność tego systemu.

W przypadku gdy instalujemy pompę ciepła w domu w którym znajduje się ogrzewanie grzejnikowe musimy liczyć się z mniejszą wydajnością systemu. Parametr ten można poprawić, wybierając odpowiednie grzejniki. Na rynku dostępne są grzejniki przystosowane do współpracy z systemami niskotemperaturowymi.

Pompy ciepła efektywnie współpracują również z ogrzewaniem ściennym. W tym przypadku panele instaluje się pod tynkiem lub za płytami gipsowo-kartonowymi.

Zalety pompy ciepła

Za wyborem pompy ciepła jako systemu ogrzewaniu przemawiają następujący zalety:

 • niska (lub zerowa) emisyjność CO₂,
 • niewielkie koszty eksploatacyjne,
 • rzadkie prace konserwacyjne,
 • możliwość współpracy z instalacją fotowoltaiczną,
 • możliwość pracy w funkcji chłodzenia.

Aktualnie największą wadą pomp ciepła jest stosunkowo wysoki koszt zakupu i instalacji. Możemy jednak skorzystać z dotacji na jej zakup (program „Moje Ciepło”). Nasi pracownicy pomogą Państwu w pozyskaniu dofinansowania. Zajmiemy się również instalacją całego systemu.

Program „Moje Ciepło”

W ramach programu „Moje Ciepło”, przygotowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej możemy uzyskać dofinasowanie na zakup i montaż pomp ciepła w domach jednorodzinnych . Dopłaty do pomp ciepła mają pokrywać do 30% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na wyższe dofinansowanie – do 45%. Więcej na temat programu pisaliśmy w artykule Moje Ciepło 2022

Jeśli szukasz niezawodnego, wydajnego i oszczędnego systemu ogrzewania i chłodzenia, to pompa ciepła monoblok jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Zapraszamy do kontaktu, nasi pracownicy doradzą najkorzystniejsze rozwiązania oraz zajmą się instalacją systemu pompy ciepła.

Udostępnij artykuł: