Instalacje fotowoltaiczne

Rozważasz inwestycję w panele fotowoltaiczne? W takim razie masz zapewne mnóstwo pytań.  Sprawdź, co warto wiedzieć o fotowoltaice w Nowym Sączu i nie tylko.

W Naszym Markecie Techniczno Budowlany zajmujemy się sprzedażą, montażem oraz serwisem instalacji fotowoltaicznych. Instalację taką możecie zobaczyć na miejscu w Brzeznej i przekonać się jak działa i jakie korzyści niesie ze sobą, a Nasi doradcy służą fachową pomocą.

Dlaczego warto nam zaufać?

  • oferujemy najwyższej jakości sprzęt
  • pomoc przy dotacjach
  • doświadczeni instalatorzy
  • profesjonalny projekt
  • kompleksowa obsługa

Proponowane przez nas rozwiązania to najlepszy sposób na to, aby ograniczyć dostawy energii elektrycznej na wiele lat, i jednocześnie w znacznym stopniu zmniejszyć rachunki za prąd.

Inwestując w panele słoneczne, możesz zamienić dach swojego domu lub firmy we własną elektrownię słoneczną, która będzie produkowała prąd przez co najmniej 30 lat.

Zacznijmy jednak od początku - czym jest i jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja tego typu i sam sposób jej działania nie jest skomplikowany. Nie chodzi tu o nic innego jak tylko o pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca. Najmniejszym elementem instalacji jest ogniwo, ogniwa połączone ze sobą tworzą moduł PV. Łącząc ze sobą kilka modułów otrzymujemy panel a kilka paneli tworzy "INSTALACJĘ FOTOWOLTAICZNĄ". Coraz częściej widzicie je na domach prywatnych, przedszkolach, na budynkach firm różnego typu? Za wdrożeniem takiego rozwiązania przemawiają przede wszystkim niskie opłaty za energię elektryczną, co ma kluczowe znaczenie w obliczu powszechnie prognozowanych wysokich podwyżek cen prądu, oraz czynnik ekologiczny.

Jak więc działa ta "czysta magia" ?

Pozyskiwanie energii elektrycznej ze środowiska, ze słońca to pewien proces. Odbywa się on etapami.fotowoltaika, instalacja fotowoltaiczna nowy sącz - zasada działania

Jak działa instalacja fotowoltaiczna? Najważniejszym elementem tejże instalacji są ogniwa fotowoltaiczne, które łączy się w moduły fotowoltaiczne by mogły wytwarzać naprawdę dużą ilość energii. W ogniwach tych zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. To właśnie tam, dzięki temu zjawisku energia pozyskana ze słońca zamienia się w prąd stały. Ogniwa te to układy zbudowane z materiału półprzewodnikowego, który zaś przewodzi ładunek elektryczny poprzez działanie takich czynników zewnętrznych jak promieniowanie słoneczne i oczywiście temperatura.

Przy produkcji ogniw najczęściej wykorzystuje się krzem, jako półprzewodnik. Grupa modułów, która zasila jeden falownik tworzy fotowoltaiczny panel, zaś element, który pozwala na zamontowanie paneli na budynku czy nawet na gruncie to konstrukcja wsporcza, która ma na celu ustabilizowanie całego układu, co jest niesamowicie ważną sprawą.

Kiedy już wiemy jak wygląda sama konstrukcja i jak działa, to warto zastanowić się, jak energia elektryczna wytworzona w fotowoltaicznej instalacji trafia w końcu do naszych gniazdek?

Prąd, który powstał w modułach przekazywany jest do falownika. To właśnie jego zadaniem jest przekształcenie go na prąd zmienny, który cechuje się parametrami zgodnymi z tymi, które posiadają gniazdka w naszych domach. Falownik ma jeszcze jedno niesamowicie ważne zadanie. Kontroluje on pracę waszej mikroelektrowni. Oznacza to, że to falownik dostosowuje parametry generowanego prądu do parametrów domowej sieci. Kolejną potwornie ważna rolą falownika jest to, że kiedy tylko instalacja ulegnie jakiemukolwiek uszkodzeniu czy awarii to właśnie on ją wyłączy.

Kiedy jednak wyprodukujemy zbyt dużo energii...

Czy jest możliwe jakiekolwiek wykorzystanie, niewykorzystanej energii?

Tak zwany licznik dwukierunkowy prosto mówiąc zlicza energię elektryczną, która wyprodukowana została przez naszą instalację a także tą pobraną z sieci energetycznej. Może się zdarzyć, a nawet śmiało można stwierdzić, że zdarza się to dość często, że produkujemy więcej energii elektrycznej niż potrzebujemy. Oczywiście w pierwszej kolejności nadmiar energii elektrycznej przekazywana jest do sieci energetycznej; my możemy odebrać 80% wyprodukowanej przez nas energii. Dla przykładu, jeśli moc instalacji nie przekracza 10kWp to obowiązuje stosunek 1:0,8 w ramach systemu opustu. Oznacza to więc, że za 1kWh oddaną do sieci właściciel mikroelektrowni może odebrać 0,8 kWh. Może brzmi to niezrozumiale, ale to dość proste dla każdego kto posiada fotowoltaikę. Już chyba wiecie jak dokładnie działa instalacja fotowoltaiczna? Jeśli tak, to należy przejść dalej, do bardzo istotnej kwestii.

Wiadomo, że instalacja fotowoltaiczna ma nam służyć nie tylko temu by dbać o środowisko, ale przede wszystkim dzięki tak innowacyjnemu rozwiązaniu chcemy zadbać o swój budżet. Łatwo można bowiem dowieść, że dzięki fotowoltaice można naprawdę sporo zaoszczędzić. Jednak trzeba wiedzieć, jaką instalacje, o jakich parametrach możemy zainstalować w naszym domu by inwestycja szybko się zwróciła i przynosiła nam korzyści.

Jaka moc instalacji potrzebna będzie dla średniego domu jednorodzinnego?

Trzeba ustalić jedną rzecz. Ponieważ bardzo często panele fotowoltaiczne są mylone z kolektorami słonecznymi - a te służą tylko i wyłącznie do podgrzewania wody a nie produkowania prądu. Jeśli zainstalujemy na dachu domu bądź gdzieś na glebie instalację fotowoltaiczną to nie będzie ona potrzebowała czasowych przeglądów technicznych, serwisów, wymian części... - jak to bywa właśnie w przypadku kolektorów. Średni koszt domowej instalacji fotowoltaiczcznej wynosi już od 20 do 35 tysięcy złotych - dlaczego taka różnica? Wszystko uzależnione jest od tego ile prądu zużywamy.

Tak więc ile energii zużywa dom?

Są dwie opcje kiedy decydujemy się na instalację fotowoltaiczną. W momencie kiedy chcemy zmienić dotychczasowy sposób pozyskiwania energii na fotowoltaikę, łatwo jest wyliczyć ile prądu zużywa nasz dom rocznie. Kiedy jednak dopiero budujemy dom i chcemy zainwestować w instalację fotowoltaiczną jest to dużo trudniejsze - jednak realne.

Zacznijmy od początku:

Od tego ile prądu rocznie zużywamy zależeć będzie wielkość instalacji fotowoltaicznej. Od tego samego będzie zależeć to jak szybko zwróci nam się cała inwestycja. Najczęściej jest tak, że im instalacja jest większa, tym szybciej się ona "zwraca". W tym momencie należy więc sięgnąć po swoje rachunki za prąd. Najlepiej wszystkie, które podsumowują ostatnie miesiące, albo cały rok. To właśnie na ich podstawie możemy "dobrać" choć przybliżoną moc instalacji w taki sposób by nie była ona ani za dużo, ani co gorsza - za mała. To właśnie na tym etapie trzeba również wziąć pod uwagę to, że nagle może nastąpić wzrost zapotrzebowania na prąd (czy przykładowo nie chcemy w najbliższym czasie zmienić ogrzewania na elektryczne, albo dokupić energochłonne urządzenia takie jak zmywarka, lodówka czy klimatyzator...).

Powtórzymy więc raz jeszcze: jeśli moc instalacji nie przekracza 10kWp to obowiązuje stosunek 1:0,8 w ramach systemu opustu. Oznacza to więc, że za 1kWh oddaną do sieci właściciel mikroelektrowni może odebrać 0,8 kWh.

Jak jednak określić moc instalacji podczas budowania nowego domu? Tu nie mamy rachunków za prąd z poprzednich miesięcy... Tak więc zużycie prądu trzeba oszacować na podstawie planowanego zużycia energii. Tak więc: określić ilość i rodzaj urządzeń energochłonnych, które będziemy mieć w domu a także wziąć pod uwagę liczbę domowników.

Jeżeli instalacja z jakichś powodów podczas jej eksploatacji okaże się zbyt mała, nie musimy się martwić, ponieważ istnieje możliwość rozbudowy systemu.

Wielkość dachu podczas instalacji fotowoltaiki jest niesamowicie ważna. Dlaczego?

"Ile paneli na 1kW?" - to pytanie zadaje praktycznie każdy inwestor. Na taką wielkość instalacji są potrzebne 3 panele. Tak więc, zajmą one powierzchnię 5m2 (około), jeśli zaś będzie potrzebne 4kW, wtedy powierzchnia wyniesie prawie 20m2 itd... Może się więc zdarzyć tak, że dach będzie miał niewystarczającą powierzchnię, wtedy trzeba będzie wziąć pod uwagę montaż instalacji na gruncie.

Dobierając moc instalacji można sugerować się tym, że w polskich warunkach nasłonecznienia na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii dobiera się 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej.

W sieci znajdziecie całe mnóstwo kalkulatorów, które pomogą wam wyliczyć moc instalacji fotowoltaicznej, którą potrzebujecie. Jednak najlepiej jest się spotkać z fachowcem, z kimś kto będzie instalować wam panele fotowoltaiczne - to on wyliczy odpowiednią, najbardziej dostosowaną do waszych potrzeb moc instalacji.

Warto wykorzystać rządowe wsparcie i wyposażyć się we własną elektrownię fotowoltaiczną:
- dofinansowanie - "Mój prąd" otrzymujesz 5 000 zł zwrotu.
- ulga termomodernizacyjna - odliczasz 18% wartości instalacji.
- Obsługujemy również program "Czyste powietrze".

Zadzwoń i umów się na darmowy wycenę.